29.2.2012
Nic není zadarmoCo je vlastně krása? Každý máme svoji představu krásy. A často ji vnímáme podle toho, jak vnímáme především sami sebe. Mám za to, že krásný je každý člověk, který se cítí být krásným. Vyzařuje z něj klid a pohoda, je lehce nonšalantní a má jistou dávku pokory.
Tělo a zdraví jsme dostali zadarmo a podle toho to mnohdy vypadá. Nestaráme se o sebe s láskou a včas, většinou až při potížích. Pak platíme vysokou cenu. Ono totiž nic není zadarmo. Není důležité všechno vědět. Je důležité hledat, zajímat se nebo si nechat poradit od odborníka.
Každý zhruba víme, že základem zdraví je kvalitní strava, dostatek tělesného pohybu, psychická pohoda a případně vhodné doplňky stravy, protože ne vše si tělo dokáže samo vytvořit. Mnohé doplňky stravy se získávají ze vzácných rostlin, které u nás nerostou a našemu tělu prokazují velkou službu, zkvalitňují náš život.
Jednou takovou výjimečnou rostlinou je kustovnice čínská, drobná rostlinka, však s velkými účinky. Dnes se běžně prodává, nejčastěji pod názvem GOJI, a to s velkým úspěchem.
Proč?
Semínka kustovnice obsahují až 18 druhů aminokyselin, včetně 8 esenciálních, které si tělo samo neumí vyrobit. Obsahují zinek, železo, vápník, měď a fosfor, ale také cenné germanium a selen, díky nimž se dokážeme mnohem lépe ubránit rakovině. Beta karotenu obsahuje ještě více než mrkev a proto dělá dobře očím. Kromě toho má mnoho dalších cenných vitamínů.
Účinně snižuje hladinu cholesterolu, ale především působí jako silný antioxidant, pomáhá zabraňovat poškozování buněk a tudíž následnému onemocnění rakovinou. Nepoškozená buňka je mnohem odolnější a tak i my můžeme být odolnější až do vysokého věku, jak je tomu u národů, jejichž vitalita je pověstná. Svědčí játrům, stačí pár semínek denně, aby se člověk cítil dobře a čilý i ve vyšším věku.
Kustovnice (GOU QI ZI) má svůj velký význam z pohledu čínské medicíny. Zde se po tisíciletí používá především k výživě a tonizaci jaterních a ledvinových energií a také při nedostatku jinu krve. Krev vyživuje, zostřuje zrak, celkově povzbuzuje imunitu a působí jako tonizátor na obecnou ochablost.
Užívá se s mírou, ostatně jako vše se má s mírou užívat. Posilující rýžová kaše se semínky kustovnice je oblíbeným tradičním lékem na nedostatek ledvinové čchi, reprezentovaný impotencí, bolestí dolní části zad a hučením v uších. Nakonec bychom se mohli vrátit k původní myšlence, co je vlastně krása.
Před časem řekla v jednom rozhovoru manželka Radoslava Brzobohatého, Hana Gregorová větu: „Mladé už jsme byly, krásné jsme pořád.“ Hana Gregorová se netají svým věkem a ani to nemá zapotřebí. Je nepřehlédnutelná, energie a optimismus z ní přímo vyzařuje.
Tato žena jistě ví, že se na sobě musí pracovat, protože nic není samozřejmé. Jak bylo řečeno na začátku, nic není zadarmo.
napsala ing. Veronika Bujoková
redaktorka webu http://www.diety-recepty.cz/